• ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Δευτέρα 25 Σεπτεμβρίου 2017

Επος ΑΕΚ! - Πέτυχε σε 25' τρία γκολ, νίκησε τον Ολυμπιακό 3-2 και πέτυχε απίστευτη ανατροπή ενώ έχανε 0-2!

Aπό την κόλαση στον παράδεισο η ΑΕΚ και τα εκατομμύρια των φιλάθρλων της στο ντέρμπι απέναντι στον Ολυμπιακό.

Κάνοντας την ανατροπή της χρονιάς, η Ένωση βρέθηκε από το 2-0 του 46' στο 3-2, από τη βέβαιη ήττα στον θρίαμβο και από το -1 στο +5 έναντι του αντιπάλου της στην βαθμολογία της Σούπερ Λίγκας.

Η ΑΕΚ μπήκε επιβλητικά, έκανε ό,τι ήθελε για περίπου ένα τέταρτο, όμως βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα από ένα γκολ – αποτέλεσμα της κλάσης του Μάριν.
    Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Οφόε την έστειλε στον τοίχο. Όμως, κάπου εκεί ήρθε η... ανάσταση του Λαζάρου, με τον πιο φορμαρισμένο παίκτη της Ένωσης να πετυχαίνει δύο γκολ και να φέρνει τα πάντα στα ίσα στο 80'.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, μάλιστα, δεν συμβιβάστηκε με αυτή την επιστροφή, κυνήγησε το απόλυτο και λίγο πριν την εκπνοή ο Μάρκο Λιβάγια (που ήρθε από τον πάγκο και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην αλλαγή εικόνας του αγώνα) με μια ενέργεια μεγάλης κλάσης σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μάνταλο, με τον αρχηγό της ΑΕΚ να υπογράφει την απόλυτη ανατροπή και να χαρίζει στην ομάδα του μια τεράστια νίκη.

Τα γκολ:

Ο Λιβάγια αποφεύγει τον Φιγκέιρας από δεξιά κι εντός περιοχής, σεντράρει χαμηλά, η μπάλα περνάει από όλους και ο Μάνταλος προλαβαίνει τον Ελαμπντεαλουί και πέφτοντας μπαίνει με την μπάλα στα δίχτυα για το 3-2.

Από το 64' μέχρι το 89' ο Ολυμπιακός δέχθηκε τρία γκόλ!

Απίθανη εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου από τα 25 μέτρα, με την μπάλα να παίρνει περίεργα φάλτσα και να καταλήγει στο αριστερό "παραθυράκι" της εστίας του ακίνητου Καπίνο: 2-2!

Ο Ολυμπιακός προηγείται με 1-2 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Ο Μάνταλος γεμίζει, ο Αραούχο στοπάρει με το στήθος έχοντας πίσω του τον Ένχελς και δίνει αριστερά στον αμαρκάριστο Χριστοδουλόπουλο που τρέχει να τον μαρκάρει ο Ελαμπντελαουί, ο Έλληνας διεθνής πιάνει ένα βολέ, η μπάλα περνάει κάτω από τον Καπίνο και γίνεται το 1-2.

Ο Οτζίτζα έξω από την περιοχή στα πρώτα δευτερόλεπτα του β'ημιχρόνου, έδωσε στον Εμενίκε που βρίσκεται εντός με την πλάτη στο τέρμα, ο Μπακάκης του κλέβει, αλλά η μπάλα φτάνει στον Οτζίτζα, που στρίβει το σώμα του ώστε να πλασάρει με το αριστερό και αφήνει ακίνητο τον Ανέστη.

Mε γκολ στο 21' του Μάρκος Μάριν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 0-1 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 13' με τον Καρσελά να αστοχεί από κοντά.

Μόλις στο 2' η ΑΕΚ έχει δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Αραούχο από τη μικρή περιοχή να πιάνει κακή κεφαλιά, ενώ ήταν μόνος, ενώ ο Γιόχανσον στο 2' σούταρε με τον Καπίνο να μπλοκάρει

Νέα ευκαιρία της ΑΕΚ στο 12' με σουτ του Μπακάκη που έδιωξε εντυπωσιακά ο Καπίνο σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ είχε μπει πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πίεσε ασφυκτικά τον Ολυμπιακό στο πρώτο δεκάλεπτο.

Δεν ξεκίνησε καλά το δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΚ καθώς στο 46ο λεπτό δέχτηκε δεύτερο γκολ από τον Ολυμπιακό με σκόρερ αυτή την φορά τον Οφόε μετά από αδράνεια της άμυνας της Ένωσης.

Η ένωση δε το έβαλε κάτω και κατάφερε να μειώσει 2-1 με γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου με διαγώνιο σουτ στο 64ο λεπτό έπειτα από πάσα του Αραούχο .

Η αντεπίθεση της ΑΕΚ ξεκίνησε από το 59ο λεπτό μετά από τρομερή ευκαιρία του Αραούχο.

Μεγάλη ένταση έξω από το ΟΑΚΑ μεταξύ οπαδών της ΑΕΚ και της αστυνομίας, η οποία προχώρησε σε ρίψη δακρυγόνων, με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να γίνει αποπνικτική και να διακοπεί προσωρινά το ματς στο 70' .

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Τσόσιτς, Βράνιες, Γκάλο, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Κλωναρίδης, Λάζαρος, Αραούχο.

Ολυμπιακός (Μπεσνίκ Χάσι): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ένγκελς, Ρομαό, Ομάρ, Ταχτσίδης, Ζιλέ, Οτζίτζα, Μάριν, Καρσελά, Εμενίκε.

Το 0-1 από τον Μάριν:

Το 0-2 από τον Οφόε.

Το 1-2 από τον Χριστοδουλοπουλο

Το 2-2 από Τον Χριστοδουλοπουλο

Το 3-2 από τον Μάνταλο